Schengen 10 !

21.
detsember
neljapäev
2017
Valga ja Valka

Schengen 10 pidustuste kava 14.-21. detsember 2018

Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuse kinos Säde, Kesk 1

18.12. kell 14 „14 käänet". Dokumentaalfilmi “14 käänet” aluseks on mitu paralleelselt arenevat perelugu. Filmitegijad jälgisid peaaegu nelja aasta jooksul 5-aastaselt eesti lasteaeda läinud Ksenijat ja Emiliat, eesti kooli eelistanud 7. klassi õpilast Marki ja sunniviisil Eestist lahkuma pidanud abiturienti Vitalit. Hirmud ja kõhklused, lootused ja frustratsioon, toimetulekud ja äpardused, lõimumine ja isolatsioon, keel ja identiteet – film püüab mõista probleeme, millega venekeelsed lapsed ja nende vanemad rinda pistavad. Hoolimata ohust oma identiteeti kaotada, üritavad filmi peategelased meeleheitlikult eestikeelsesse ühiskonda integreeruda.

http://www.kino.ee/Event/4266/

 

17.12. kell 14 „Eestlanna Pariisis“. Eesti väikelinnas elav keskealine Anne võtab vastu hooldaja koha Pariisis, väliseestlanna Frida juures. Ta leiab eest rikka ja tujuka vanadaami, kes enda sõnul mitte kedagi ei vaja. Eesti keelt ta ei räägi, abilist peab lootusetuks provintslannaks. Näib, nagu poleks neil kahel midagi ühist. Kuid ilmselt on nad kohtunud selleks, et mõlema elu muutuks.

http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/11717

 

18.12. kell 16 „Euroeufooria“. Filmi skeptiline autor Ermo Säks sõidab Malmösse, et jälgida Rootsis toimuva Eurovisiooni lauluvõistluse fännide elu ja melu. Sõna saavad peokülalised Eestist, Soomest, Rootsist, Norrast, Portugalist, Suurbritanniast, USAst ja Austraaliast. Fänluse fenomeni üle arutlevad ka staažikas lauluvõistluse kommentaator Marko Reikop, lauljad Ott Lepland ja Birgit Õigemeel, Eesti delegatsiooni juht Mart Normet jpt. Koos eesti noormehe Jarmo Siimuga liigub kaamera Malmö Arena lavatagustes, tuues vaatajani eksklusiivset materjali. Jarmo alustas Eurovisiooni fännina ning on nüüdseks Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) koosseisuline töötaja.

http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/16501

 

18.12. kell 21 „Seneca päev“. On 1989. aasta, nõukogude aja viimane aasta Baltimaades. Leedus asutavad kolm 18-aastast sõpra Seneca vennaskonna. Nende motoks saavad sõnad, mille nad omistavad filosoof Senecale: „Ela iga päeva nii, nagu oleks see viimane.” Kuid just sel ajal, mil kogu baltimaade rahvas üheskoos ja käsikäes Balti ketis osaleb, lõhub sõprade vahele tekkinud ebasiirus vennaskonna.

25 aastat hiljem: kõigis Balti riikides on kriisijärgne võõrandumise ja pettumise aeg. Esmapilgul elab Simonasedukat elu, kuid ta mõistab, et on reetnud oma nooruse ideaalid ja muutunud kalgiks kõrvaltvaatajaks. Elu sunnib Simonast avama oma mineviku Pandora laeka.

http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/16843

 

Filmide seansid huvilistele tasuta!

 

14.-21.12. Piirinäitus „Piiriga ja piiritu Valga-Valka“ Raja tänaval. Näitus kajastab Eesti-Läti piiri Valga ja Valka vahel läbi ajaloo. Ajalooliselt on Valga-Valka olnud üks linn, kuid Eesti ja Läti Vabariigi loomine jagas linna kaheks ja tekkis Eesti kontekstis üsnagi ainulaadne kaksiklinn. Kui nõukogude ajal piiri ületamine eriti keeruline ei olnud, siis Eesti ja Läti Vabariigi taasiseseisvumine eraldas Valka-Valga linnad üksteisest jõulisemalt. Viimased 10 aastat Schengeni viisaruumis on kaks linna omavahel jälle lähendanud. Alates 22.detsembrit on näitust võimalik vaadata Valga muuseumi I korruse galeriis.

 

21. detsembril Euroopa Liidu teemaline viktoriin Valga ja Valka koolides.

Kell 10 või 10.30   Viktoriin põhikooli vanema astme õpilastele Valga Priimetsa koolis, J. Kuperjanovi 99.

Kell ?   Valka ?

21. detsembril Raja ja Rigas tänavate ristumiskohas, endise II piiripunkti juures Shengen 10 pidustused.

Kell 13.30 Kultuuriprogrammis osalevad Piirilinna Bigbänd, segakoor Rõõm, Valka Gümnaasiumi noortekoor, Valga ja Valka noored, Valga väikesed ja suured rahvatantsijad, tantsukooli JJ-Street tantsijad, Valga muusikakooli solistid. Päevajuht Juris Freimanis.

 

Euroopa Liidu, Eesti ja Läti Vabariigi hümnid esitab Piirilinna Bigbänd, dirigent José Antonio Page Ramirez, segakoor Rõõm dirigent Sirje Päss, Valka Gümnaasiumi noortekoor dirigent Inese Niklaviča.

 

Kell 14.00 Sõnavõtud:

Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja Läti Vabariigi president Raimonds Vējonis (5+5 min).

Eesti ja Läti Euroopa Komisjonide esindajad (3+3 min).

Valka kihelkonna duuma esimees Vents Armands Krauklis ja Valga vallavanem Margus Lepik (2+2 min).

 

Jätkub kultuuriprogramm. Suurel ekraanil klipid piirilugudest ja dokumentaalfilm „Koht, kust algab riik -  Valka jagunemine“. Folklooriansambel Naburgi ja Piirilinna Bigbänd.

 

Kõigile temaatiline šokolaad ja soe supp.